Vydatné lijáky rozvodnily řeky na Slovensku

14.11.2019

Lokálně spadlo výrazně přes 50 mm srážek

Vydatné lijáky rozvodnily řeky na Slovensku

Ještě víc než v Česku se výrazné frontální rozhraní projevilo na Slovensku. Příliv vlhkého vzduchu v kombinaci s horským terénem zapříčinil velmi vysoké úhrny především ve střední části země.

Zcela mimořádný úhrn (s ohledem na listopad) byl naměřen na stanici Demänovská dolina - Jasná v Nízkých Tatrách. V čase nejsilnějších srážek mezi včerejší a dnešní 2 h ranní vykázal srážkoměr celkový úhrn 139,1 mm za 24 h. Přitom už v předchozích dnech zde spadlo několik desítek milimetrů. Blízká stanice Vyšná Boca dosáhla maximálního 24-hodinového úhrnu 77,2 mm.

Přes 70 mm srážek se dostala i známá lokalita Stratená-Dobšinská Ľadová Jaskyňa. Vydatně pršelo i v povodí horního Hronu a Muráňské planiny (i zde lokálně přes 50 mm/24 h)

Kvůli vydatnému dešti a předchozímu nasycení půdy se začaly zvedat hladiny řek ve střední a východní části Slovenska. Některé toky se dokonce dostaly nad hranici 3. stupně povodňové aktivity. K tomu došlo například na Čierném Váhu nebo na Hronu v Polomce. Dále na jihu se výrazně rozvodnil tok Muráň. Právě zde si ve městě Revúca rozvodněná řeka bohužel vyžádala tři oběti.

V tuto chvíli už se situace mírně uklidňuje, momentálně už žádný tok nedosahuje na 3. stupeň povodňové aktivity. Zvýšené průtoky se dostávají i na nižší úseky řek, 1. stupeň platí aktuálně v Košicích na Hornádu nebo v Banské Bystrici na Hronu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;SHMÚ;pravda.sk

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK