Asii stále ohrožují tropické cyklony

4.11.2019

V Indickém a Tichém oceánu se stále vyskytují tři tropické cyklony.

Asii stále ohrožují tropické cyklony

Zatímco u nás se již pomalu hlásí ke slovu zima, sezóna tropických cyklon na severní polokouli ještě zdaleka nekončí. Atlantik je již klidný, zato v Pacifickém a Indickém oceánu můžeme nyní pozorovat hned tři cyklony.

Nejvyšší, tedy páté kategorie, je nyní tropická cyklona Maha, která vznikla jihozápadně od Srí Lanky 29. října. Nyní se nachází v Arabském moři s tlakem ve středu 943 hPa  a větrem síly orkánu. Podle předpovědí by mělo dojít ke kulminaci během úterý, kdy se dostane nad chladnější oceánské vody. Následně se má také stáčet směrem na východ, tedy dál od Arabského poloostrova, kterému je nyní nejblíž. Její trasa povede nejpravděpodobněji na stát Guajarat v severovýchodní Indii.

Další rychle se rozvíjející tropická cyklona (resp. tajfun kvůli oblasti vzniku) je Halong, který během 24 hodin zesílil z kategorie 2 do kategorie 4. Halong byl zaregistrován 1. listopadu západně od Marshallových ostrovů v Mikronésii, nyní míjí Severní Mariany a míří  směrem na Japonsko. Dle aktuální předpovědi by se však i Halong měl postupně stočit víc na severovýchod. Přestože je tlak v jeho centru vyšší než u Mahy, i zde lze pozorovat vítr síly orkánu (přes 120 km/h). Jižnější poloha také napomáhá zesilování Halongu, jelikož při teplotě mořské hladiny 29°C má dostatek energie pro intenzivní konvektivní činnost.

Trojici doplňuje Matmo v Bengálském zálivu, která je však s rychlostmi kolem 100 km/h slabší a přestože postupně nabývá na síle, jde zatím jen o tropickou cyklonu 2. kategorie. Aktuálně míří k východní Indii, její vývoj se proto stále sleduje.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, https://www.ss

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK