Sever Evropy už hlásí -23 °C, jih Španělska ještě 30 °C!

1.11.2019

Závěr října přinesl i prudké zvraty.

Sever Evropy už hlásí -23 °C, jih Španělska ještě 30 °C!
Teplotní mapa Evropy je momentálně mimořádně barevná. Na její sever už pronikla arktická zima, když minimální teploty v nejsevernějších částech Finska a Norska poklesly v minulých dnech až pod -22 °C a na jedné observatoři ve Finsku naměřili ve čtvrtek ráno dokonce -23,9 °C! I na zdejší poměry je to v říjnu extrémní zima. Navíc maximální denní teplota zde vystoupila jen na -16 °C. V oblasti už pomalu začíná polární noc a slunce přes den prakticky nevychází. 

Na druhém konci Evropy pak byl poslední říjnový den ještě dokonce tropický, v jižním Španělsku vystoupila teplota až na hranici 30 °C. Rozdíly mezi severem a jihem kontinentu jsou momentálně obrovské. Boj vzduchových hmot se projevil v minulých dnech i u nás. Ještě v neděli se maximální teploty dostávaly nad +20 °C, ve čtvrtek ráno už bylo na těch stejných místech kolem -5 °C. Relativně teplejší vzduchová hmota byla nahrazena studenou, která však v dalších dnech zase ustoupí do defenzivy.

Veliké teplotní rozdíly podporují vznik větru, který působí jako přirozený vyrovnavatel těchto rozdílů. A velké teplotní rozdíly tudíž i zvyšují riziko nebezpečných bouří, jakou nyní například na sobotu předpovídáme do Velké Británie. Pokud vyjdou některé modely, tak by mohlí jít o poměrně ničivou smršť. Česko by ale zásadním způsobem zasáhnout neměla, i když s o něco větrnějším počasím můžeme počítat.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK