Čtvrteční ráno mrazivé, místy i rekordně!

31.10.2019

V horských oblastech klesly teploty i pod -10 °C

Čtvrteční ráno mrazivé, místy i rekordně!
Příliv studeného vzduchu vyvrcholil dá se říci v noci na čtvrtek, kdy se teploty při vyjasnění dostaly na celém území Česka pod nulu. Na některých místech byl mráz i poměrně silný, v horských oblastech na severu Čech klesla ranní minima i pod -10 °C, nejnižší teplota -13,6 °C byla zaznamenána na Jizerce. V nižších polohách byly lokálně naměřeny teploty pod -5 °C, průměrné ranní minimum činilo -4,1 °C. Na mnoha stanicích padly historické rekordy, třeba v Praze, kde na Ruzyni naměřili 6,5 °C. 

Mrazivá rána nejsou na konci října v Česku už ničím neobvyklá, ale tohle patřilo mezi ty vůbec nejstudenější. Obdobně studené ranní teploty byly v Česku i před deseti lety 31.10.2009. Denní teploty však nyní vystupují nad +5 °C a z tohoto pohledu nejde o až tak extrémní zimu. Současné ochlazení je výrazné  obzvlášť v kontextu s dlouhotrvajícím teplým počasí, které dva týdny přinášelo maxima nad 15 °C a skončilo až minulou neděli. 

Nyní je před námi zase už dašlí oteplení, o víkendu přibude oblačnosti a objeví se i srážky, díky čemuž se zejména ranní teploty výrazně zvýší a odlepí se od bodu mrazu. Ty denní se pak dokážou podívat aspoň nad +10 °C.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK