Poslední záchvěv babího léta

26.10.2019

V noci z neděle na pondělí přijde studená fronta a přinese ochlazení až o 8°C.

Poslední záchvěv babího léta

Jak jsme zmiňovali včera, nadprůměrně teplé říjnové počasí u nás panuje díky rozsáhlému poli vysokého tlaku vzduchu, které se nyní rozkládá od Pyrenejského poloostrova až do západního Ruska. Jeho vliv však během zítřka nahradí brázda nízkého tlaku vzduchu severně od nás, která k nám přinese chladnější vzduch od severozápadu a s ním i studenou frontu. Pojďme se podrobněji podívat na změny, které nás čekají.

Nedělní maxima teploty budou ještě poměrně vysoká a s výjimkou horských poloh by u nás měla zítra vystoupit k 17-20°C. Ranní teploty jsou mírně nejisté vzhledem k možnostem tvorby nízké oblačnosti či mlh. V místech, kde zůstane obloha jasná, mohou ranní teploty klesnout pod 10°C. Zatímco Moravu by měla čekat přes den spíše jasná obloha, v Čechách mohou předzvěst přicházející fronty – zataženou oblohu – očekávat již v odpoledních hodinách. Vítr bude spíše mírný, na frontě se však stočí ze západního na severní.

V nočních až ranních hodinách se na frontě místy objeví občasný déšť, intenzita srážek by však měla být velmi malá, převážně do 5 mm. Ranní teploty díky oblačnosti většinou neklesnou pod 5°C, fronta se však projeví spíše v denních teplotách. Maximální teplota totiž převážně nevystoupí nad 10°C a ve velmi brzkých odpoledních hodinách se začne opět ochlazovat. Za frontou bude vítr zeslabovat a začne mít proměnlivější směr.

Pondělkem ochlazování nekončí, teploty budou naopak postupně klesat a aktuálně modely předpokládají, že se u nás ve čtvrtek vyskytnou ranní mrazíky na většině území. Situaci budeme ještě upřesňovat.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK