Středomoří zalito přívalovými dešti.

23.10.2019

Místy napršelo za 24 hodin 3x více než za celý říjen.

Středomoří zalito přívalovými dešti.

V úterý a ve středu ovlivňoval jižní Evropu velmi kontrastní vzor v přízemním tlakovém poli. Rozsáhlý hřeben nad východní Evropou spolu s hlubokou tlakovou níží nad Pyrenejským poloostrovem způsobuje intenzivní příliv vlhkého a teplého vzduchu nad západní částí Středozemního moře.

Výsledkem jsou přívalové deště, které byly od začátku tohoto týdne pozorovány v jihovýchodním Španělsku a Francii. Na mnoha místech zde napršelo mezi 50-100 mm, v Beziers-Vias ve Francii však napadlo 242 mm za 24 hodin, což je téměř 3x tolik, než zde normálně naprší za celý říjen. To vedlo k rozsáhlým povodním a neprůjezdnosti několika komunikací v této oblasti.

Přívalové deště se pomalu přesouvají směrem na východ, přičemž v severní Itálii již dva lidé zemřeli a vícero se jich pohřešuje. Aktuálně hrozí nejvíce přívalových dešťů v oblastech kolem Marseille, Cannes, Nice a Janova. Přestože se modely neshodují na přesném množství srážek, místy může stále ještě napršet až 200 mm/24 hodin, zejména na návětrných svazích Alp.

 

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, accuweather.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK