Před 10 lety část Česka zapadla pod sněhem

19.10.2019

Letošní říjen přináší vysoké teploty a klidné počasí babího léta, ale před 10 lety byl pohled z okna úplně odlišný.

Před 10 lety část Česka zapadla pod sněhem

Ochlazení přicházelo postupně kolem 10. října 2009. V této době se odpolední teploty držely většinou mezi 9 °C a 15 °C. Dvanáctého října se ochladilo přibližně na 7/12 °C a na studené frontě se objevily četné srážky, do hor se postupně dostávalo sněžení.

Příliv studeného vzduchu zesiloval 13.10., v podvečer klesla teplota v Praze-Kbelích i v Brně-Tuřanech až na 3 °C. Další den pokles teploty pokračoval a třeba v Liberci už bylo odpoledne jen do 2°C a večer zde naměřili 1 cm nového sněhu.

Nejstudenějším dnem byl čtvrtek 15. října 2009. Odpolední teploty byly zcela mimořádné, dokonce na stanici Luká na Drahanské vrchovině ve výšce jen 513 m nad mořem nevystoupila teplota odpoledne ani nad nulu. Ve vyšších partiích Prahy bylo maximum kolem 2 °C, v Brně lehce pod 4 °C. V Liberci se teplota držela blízko nuly po celý den.

Velká část Česka se tento den dočkala (i když nevíme, zda je to pro polovinu října správné slovo) bílé peřiny. V Liberci leželo ráno 10 a večer dokonce 20 cm sněhu! Devět centimetrů leželo ve výše položené části Ústí nad Labem. Na Vysočině, v Přibyslavi, do večer napadla 18 cm vysoká vrstva. Podstatně víc sněžilo na horách, na beskydské Lysé hoře leželo večer 98 cm sněhu, z toho 77 cm spadlo během 36 hodin. V dalších dnech se mírně oteplilo a mimo hory sníh začal roztávat.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ogimet,wetterze

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK