Mrazíky dnes, mrazíky zítra

20.9.2019

Teploty dnes na Šumavě klesly pod -6°C.

Mrazíky dnes, mrazíky zítra

Na páteční ráno byla Českým hydrometeorologickým ústavem vydána výstraha před přízemními mrazíky, a to zejména pro jihozápad území České republiky. Pojďme se podívat, jak to dopadlo.

Minimální teploty za včerejší den, tedy 19.9., se převážně pohybovaly mezi 0 a 6°C. Nejchladněji bylo skutečně na Šumavě, přičemž nejnižší teplota -6.5°C byla naměřena na Horské Kvildě. Naopak nejtepleji bylo v Praze, Klementinu s 8.5°C. V ranních hodinách nakonec teplota klesla mírně pod nulu na většině území Česka a v sedm hodin ráno byl nejteplejší sever Čech a severovýchod Moravy, kde jedině se udržela oblačnost.

Další výstraha je hlášena také na sobotní ráno, tentokrát pro celé území Česka. Důvodem je především téměř zcela bezoblačná obloha, která výrazně napomůže ochlazování zemského povrchu. Z tohoto důvodu teploty ve 2 m sice klesnou nejníže k nule, teploty při zemi však mohou klesnout místy až k -7°C.

Na poslední zářijové a první říjnové dny byly ještě včera modelem GFS předpovídány velmi nízké teploty (maxima do 10°C a minima i ve 2-m výšce pod nulou), avšak již dnes se tento model připojil k mnoha dalším. Ty na zmiňované dny nakonec nepředpokládají příliv chladného vzduchu nad Českou republiku a maximální teploty by se stále měly držet mezi 15-20°C.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK