Zbytky hurikánu Dorian dorazily do Evropy

12.9.2019

Ovlivní naše počasí?

Zbytky hurikánu Dorian dorazily do Evropy
V minulém týdnu byla média plná informací o nebezpečném hurikánu Dorian, který dosáhl nejvyšší síly kategorie 5 a zpustošil Bahamy, částečně pak zasáhl i pobřeží USA a následně se už jen jako silná bouřek dostal podél východního pobřeží USA až do Kanady. Média přinesla i informace o tom, že jeho další cesta bude přes Atlantik směrem k Evropě. Což v řadě lidí vyvolalo obavy.

Ona je to pravda, že se hurikán - spíše tedy jeho pozůstatky - vydal na zmíněnou trasu. Obavy z jeho síly jsou však zcela neodpostatněné. Po cestě totiž natolik zeslábl, že u Islandu už byl jen běžnou tlakovou níží, mnohem slabší, než mnoho jiných, které se tu během roku objevují. Nyní zaznamenáváme silnější vítr v oblasti Norska, který je výsledkem právě zbytků hurikánu Dorian. Nikdo by to ovšem nepoznal, protože takový vítr vane v Norsku velmi často. Naše počasí neovlivní vůbec.

Evropa se nikdy nedočká klasického karibského hurikánu. Cesta z tropických oblastí je příliš dlouhá a hurikány během ní většinu úplně zanikají, nebo se přemění v běžné tlakové níže. Daleko větší škody na našem kontinentně v minulosti napáchaly zimní bouře, které se nad severním Atlantikem vytvořily a které neměly s hurikánem známým z tropických oblastí nic společného. I když mediálně je samozřejmě zajímavé strašit veřejnost tím, že ten hurikán, který způsobil zkázu na Floridě, teď míří do Evropy. Nenechme se těmito líbivými zprávami zastrašit.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK