Severní polokouli brázdí hned šest tropických cyklon

4.9.2019

Kromě hurikánu Dorian jsou v Atlantiku další 2 systémy.

Severní polokouli brázdí hned šest tropických cyklon

Internet je nyní plný hurikánu Dorian, který po svém přesunu nad  Bahamami míří na Floridu a jehož rozměry nadále rostou. Na severní polokouli je však nyní podobných systémů více, ač méně ničivých.

Tropická bouře Fernand vznikla v Mexickém zálivu teprve včera a pomalu míří do jižního Texasu a severního Mexika. Její vstup nad pevninu se očekává během čtvrtka jižně od města Monterrey, přičemž přinese přívalové deště a bahnotoky. Lidé byli také varováni, aby se pokud možno vyhnuli cestování a sledovali situaci. Blízko západních břehů Afriky vznikla včera bouře Gabrielle, která je sice také zatím také pouze bouří druhé třídy, avšak postupně zesiluje. V této oblasti je navíc značná pravděpodobnost vzniku dalších systémů.

Podíváme-li se do Tichého oceánu, jižně od Kalifornie se pohybuje hurikán Juliette, který je sledován od 31. srpna. Naštěstí systém postupně slábne a nyní již patří do  4. třídy. Vzhledem k jeho pohybu na severozápad se očekává další zeslabování. V západní části Tichého oceánu pak můžeme narazit jednak na zatím nepojmenovaný systém 2. třídy a také tajfun Lingling. Ten se od 1. září pohybuje na sever podél Filipín a míří k japonským ostrovům Rjúkjú, kam přinese intenzivní déšť a rychlosti větru přes 130 km/h během čtvrtka. V sobotu je pak tajfun očekáván v jižní Koreji.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, www.ssd.noaa.g

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK