Hurikán Dorian zaháhl plnou silou Bahamy

2.9.2019

Jedná se o nejsilnější bouři, která kdy byla v tomto souostroví zaznamenána.

Hurikán Dorian zaháhl plnou silou Bahamy
Ze souostroví Bahamy poblíž Floridy přichází první zprávy o následcích řádění bouře Dorian. Ve chvíli, kdy oko hurikánu dosáhlo pobřeží, dosahoval vítr rychlosti bezmála 300 km/h (v nárazech až 320 km/h). Tato rychlost jej řadí do nejvyšší, 5. kategorie a současně na pomyslné druhé místo všech hurikánů, které byly změřeny nad Atlantským oceánem. Při svém postupu přes ostrovy vítr trochu zeslábl, podle posledních měření na 250 km/h. Tato rychlost jej momentálně řadí do 4. kategorie.

Největší problémy kromě silného větru způsobuje intenzivní déšť a prudký bouřlivý příliv o výšce až dvoupatrové budovy. Pod vodou je zřejmě i mezinárodní letiště na ostrově Grand Bahama. Odhady hovoří až o 13 000 zničených nebo poškozených domech a zatím o jedné oběti. Situace komplikuje pomalý postup bouře a výpadky elektřiny a internetu.

Podle předpovědí meteorologů bude se bude hurikán postupně stáčet podél amerického pobřeží zpět nad oceán. Nicméně, jeho přesná dráha je zatím velmi nejistá a mohlo by nakonec dojít i k zásahu pobřeží USA. Místní obyvatelé tak s napětím sledují nejnovější předpovědi a doufají, že se bouře co nejrychleji stočí nad otevřené moře. Nejvyšší stupeň výstrahy aktuálně platí pro střední část floridského pobřeží.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;BBC;weather.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK