Nedělní bouřky, pondělní déšť

1.9.2019

I když už máme září, tak za nedělní bouřky by se nemusel stydět ani vrchol léta.

Nedělní bouřky, pondělní déšť

Nejsilnější bouřku zaznamenala odpoledne stanice Voznice u Dobříše. Během pouhých 40 minut, mezi 16:30 a 17:10 zde spadlo neuvěřitelných 50 mm vody a za celý den se zde naakumulovalo 74,3 mm srážek. Pro srovnání, dlouhodobý srážkový normál za září v Česku je 58 mm. I když podobný údaj pro Voznici nám není známý, je pravděpodobné, že tato lokalita stihla naplnit svůj normál pro celý měsíc už během prvního dne.

Úhrn nad 40 mm si připsaly ještě dvě další středočeské stanice Lány a Vlašim. Kvalitní zálivky se dočkali i na některých místech v Praze - stanice Řepy a Stodůlky zaregistrovaly úhrn kolem 34 mm. Vydatné srážky ve středočeském regionu vyhnaly hladinu Kocáby ve Štěchovicích skoro na 1. stupeň povodňové aktivity.

Srážková činnost aktuálně (neděle 23 h) nad Českem slábne, ale zítra se znovu obnoví. Tentokrát se ale nejvyšší úhny očekávají spíš nad Moravou a Slezskem. V této oblasti by za 24 h mělo spadnout většinou 15-40 mm, ale v místech, která zasáhnou nejintenzivnější srážky to může být i více. Podle modelových výpočtů se relevantních úhrnů (10-20 mm) pravděpodobně dočká i pás na jihu a východě Čech přilehající k Moravě. Protože srážky budou ustupovat k východu jen velmi pomalu, tak očekáváme jejich doznívání na východě Moravy a Slezska až během úterního dopoledne. Od půlnoci z pondělí na úterý by zde podle dnešních předpokladů mohlo spadnout dalších 10 mm.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK