Nejvíc napršelo v okolí Beskyd, lijáky zasáhly Slovensko

25.8.2019

Místní bouřky a přeháňky pokračovaly i poslední den týdne.

Nejvíc napršelo v okolí Beskyd, lijáky zasáhly Slovensko

Během neděle se významnější srážková činnost vyskytovala především na východě a jihozápadě republiky. Nejvyšší úhrny zaznamenaly stanice v Moravskoslezském kraji - Mořkov (29,4 mm), Chuchelná (28,7 mm) a Lučina (28,1 mm). O další 2 mm zaostal nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora. Přes 20 mm bylo lokálně zaznamenáno i na Ostravsku a Uherskohradišťsku. Přes 10 mm bylo naměřeno na řadě dalších stanic, například na Šumavě nebo v jižních Čechách. Celkem se podle radarových odhadů srážky objevily asi na 30 % území Česka. Ve večerních hodinách intenzita srážek pozvolna slábne.

Podstatně větší úhrny detekovala srážkoměrná síť Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Jihozápadní část země zasáhly již v noci a nad ránem intenzivní deště spojené s bouřkovou činností. Na řadě míst celkové úhrny překročily 50 mm, zvláště v okolí Trnavy. Biely Kostol v blízkosti tohoto krajského města zaznamenal 63 mm srážek. Ale ani to nebyl nejvyšší úhrn. Ještě více vody - 73,7 mm naměřil srážkoměr v obci Blahova SZ od Dunajské Stredy.

Zajímavý je nejen celkový úhrn, ale i denní doba, kdy k němu došlo - převážná většina spadla mezi 2 h a 3 h v noci a 6 h a 7 h ráno, tedy v době kdy bouřková činnost bývá většinou v útlumu. Kromě okolí Trnavy má pěkně zalito i Bratislava (20-40 mm) a další lokality.

Podobná situace jako dnes bude minimálně ještě zítra, úhrny v řádu několika desítek milimetrů (i když snad ne tak vysoké jako dnes na Slovensku) se tak mohou objevit prakticky kdekoliv v ČR.Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;SHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK