Teploty v neděli překročily 33°C

18.8.2019

Teplotní rekord pro 18. srpen byl dnes překonán.

Teploty v neděli překročily 33°C

Kdo porovnával teploty v České republice včera a dnes, nemohl si nevšimnout markantních rozdílů. V sobotu ve dvě odpoledne byly nejvyšší teploty pouze přes 24°C a to ve Strážnici, Bojkovicích a Mokošíně, tedy na jihovýchodní Moravě a ve středních Čechách. Naopak nejchladněji bylo v severních pohraničních horách – teploty na Luční boudě, na Šeráku a Klínovci byly mezi 11,5-13,5°C. Ve zbytku Česka byly teploty nejčastěji mezi 20-23°C.

Nedělní odpolední teploty byly výrazně odlišné. Nejteplejší místa byla podobná – šlo o Strážnici, Hrušovou v Polabí a o České Budějovice. Lišily se však teploty, které již ve 14:00 překračovaly 31°C! I na českých horách bylo dnes tepleji, a na Luční boudě či Šeráku naměřili mezi 16 a 18°C. Převážně jasná obloha však způsobovala další nárůst teplot, a tak dnes nakonec teploty v Česku vystoupily nad 33°C. Je tedy jisté, že maximální teplota na našem území byla v neděli o více než 6,5°C vyšší než předchozí den.

Počasí v Česku bylo včera i dnes ovlivňováno tlakovou níží se středem u západních břehů Skotska a výrazným prouděním od jihozápadu. Proč bylo tedy počasí tak odlišné? Podle německé meteorologické služby je to dáno přechodem teplé fronty, která se včera ještě pohybovala nad Německem, zato v noci na neděli již pomalu opouštěla Česko. Poměrně těsně za ní následuje další fronta, tentokrát studená, která by měla do Česka přinést avizované ochlazení.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK