Vichr zasáhnul Britské ostrovy.

17.8.2019

Na pobřeží dosáhl vítr v nárazech 82 km/h.

Vichr zasáhnul Britské ostrovy.

Tlaková níže, díky níž nás zítra večer začne ovlivňovat avizovaná studená fronta, již o sobě dává vědět. Cyklona s centrem severozápadně od Britských ostrovů a tlakem 975 hPa totiž dnes přinesla do Irska a Skotska vítr síly čerstvého vichru.

Vítr o síle 45 km/h zaznamenali na severozápadním pobřeží Britských ostrovů již kolem poledne, od té doby zde nárazy větru přesahují 65 km/h. Nejvyšší rychlost zatím naměřili na Vnějších Hebridách, kde byla průměrná rychlost větru ve čtyři odpoledne 60 km/h. O hodinu dříve zde zaznamenali největší náraz o síle 82 km/h, na pobřeží Irska byly však zjištěny nárazy s rychlostmi jen o 4 km/h nižšími.

Předpokládá se, že nad otevřeným moře rychlost dosahuje až 130 km/h, s čímž jsou samozřejmě spojeny vysoké vlny. Tlaková níže se však již naštěstí pomalu začala vyplňovat, vítr by tudíž měl být silný ještě v noci ze soboty na neděli a zítra ráno by se již měl začít pomalu utišovat.

Nyní se předpokládá postup níže Atlantikem směrem na severozápad podél Skandinávského pobřeží a její postupné vyplňování. Ve středu by pak měla zcela ustoupit rozsáhlé tlakové výši od jihozápadu a přestat tak ovlivňovat evropské počasí.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, https://www.m

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK