Nejbouřlivější byl zatím červen

8.8.2019

V červnu pozorovali na některých místech v Česku až 11 dní s bouřkou.

Nejbouřlivější byl zatím červen

Začátek srpna je letos v Česku výrazně bouřkový, do 8. srpna bylo v Česku dnů s bouřkami již 7 a další se očekávají v pondělí. Hodnotit srpen lze zatím těžko, jak ale na tom byly bouřkově květen až červenec 2019?

V květnu bylo nejvíce dnů s bouřkou 4-6 v oblasti Jeseníků, dalším centra s 3-4 dny bouřek byly oblasti kolem měst Semily, Znojmo a mezi Tachovem a Domažlicemi. Na většině území byly zaznamenány 1-2 bouřky, místa však také žádná.

V červnu bouřek v Česku výrazně přibylo. Nejvíce jich zaznamenali na Blanensku až Olomoucku, kde měli až 11 dní s výskytem bouřky! Dalšími oblastmi s 10 bouřkovými dny bylo Brněnsko, hranice se Slovenskem, Šumpersko, Ústí nad Orlicí a opět Semily. Celkově v Česku nebylo území, kde by bouřku v červnu nezaznameli a na většině území Česka jich pozorovali alespoň 5.

Letošní červenec pak byl z hlediska bouřkové aktivity výrazně slabší – nejvíce dní s bouřkou bylo pět, a to mezi Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem a mezi Třebíčí a Břeclaví. V Čechách se obvykle vyskytly 3-4 dny s bouřkou, výrazně chudší však byly západní a severozápadní Čechy, kde to byl pouze jediný den.

Srpen má zatím dobře našlápnuto – kromě 8. srpna se zatím každý den někde v Česku bouřky vyskytovaly. Doufejme však, že se zde ve zbytku léta budou vyskytovat spíš dlouhotrvající deště než přívalové srážky, které rychle odtékají a jejich pomoc od sucha je proto spíš minimální.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, blesky.bourky.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK