Dnes v Česku bouřky, napršelo až 31 mm

5.8.2019

Nejvíce pršelo na Prostějovsku a na severní Moravě.

Dnes v Česku bouřky, napršelo až 31 mm

Přestože společnost Severe Weather Europe na dnes předpovídala největší pravděpodobnost vzniku místních bouřek v jihozápadních Čechách, bouřky se nakonec dnes projevovaly více na Moravě, kde hodnoty indexu CAPE v odpoledních hodinách narostly až k 1500 J/kg.

První výboje byly nad naším územím zaznamenány kolem půl druhé s maximy kolem třetí a půl páté odpoledne. Nejvíce výbojů v Čechách bylo pozorováno na našich severních hranicích ve Šluknovském výběžku a v Orlických horách. Na Moravě pak byla největší hustota blesků v oblasti od Krnova k Ostravě a na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku.

Zde také napršelo nejvíce srážek, na stanici v Prostějově totiž naměřili  31,3 mm za pouhou jednu hodinu! Bouřka z této oblasti se pak dále přesouvala směrem na východ k hranicím se Slovenskem, výboje se však na Hané a na severní Moravě vyskytovaly i ve večerních hodinách.

Přes patnáct milimetrů srážek dnes napršelo také v Ostravě-Porubě, ve Višňové na Liberecku či v Lučině u Frýdku-Místku. Srážky se naopak spíše vyhýbaly jižním částem našeho území, zejména pak Vysočině. Další příležitost k zalití zahrádek bude ve středu, kdy by přes naše území měl přecházet slabý frontální systém.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, blesky.bourky.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK