Varování se vyplnilo, bouře v Řecku si vyžádaly sedm obětí

11.7.2019

Nepříznivá předpověď pro Středomoří se naplnila, mimořádná situace nastala na severu Řecka.

Varování se vyplnilo, bouře v Řecku si vyžádaly sedm obětí

Bouře mimořádné intenzity s kroupami a velmi silným větrem zasáhla nejhůře poloostrov Chalkidiki na severu Řecka. Podobné projevy počasí jsou přitom v létě ve Středomoří vzácné, o to horší bylo překvapení místních i turistů. Podle svědectví ředitele místního zdravotního střediska zde nic podobného nenastalo během posledních 25 let.

Bouře trvala jen několik desítek minut, ale po jejím řádění zůstaly vyvrácené stromy, rozbitá okna a co je nejhorší, běsnící počasí si vyžádalo i 7 životů. Dva čeští turisté zemřeli poté, co vítr zničil jejich karavan, dva ruské turisty zavalil strom poblíž jejich hotelu. Dvojice návštěvníků z Rumunska nepřežila zřícení stropu restaurace, poslední obětí je pravděpodobně pohřešovaný řecký rybář.

V oblasti došlo k rozsáhlým výpadkům proudu, které jsou postupně odstraňovány. V těžce zasažených oblastech armáda rozmístí nouzové generátory a pomůže s obnovou škod.

Počasí tak opět ukázalo svoji nevyzpytatelnou tvář, radíme proto cestovatelům aby podrobně sledovali varování a předpovědi vydané pro oblasti kam se chystají. Nestačí se pouze spoléhat na to, že počasí na daném místě bude odpovídat dlouhodobému normálu, příkladem mohou být kromě těchto bouří třeba extrémní vedra, která udeřila koncem června ve Francii.


Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; bbc.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK