Jste-li ve Středozemí, pozor na bouřky

9.7.2019

Silné bouřkové systémy zasáhly severní Španělsko a postupují na východ.

Jste-li ve Středozemí, pozor na bouřky

Rozsáhlá tlaková níže v oblasti mezi Pyrenejským a Apeninským poloostrovem přináší začátkem tohoto týdne do Středozemí převážně jihozápadní proudění. V něm se vytváří četné bouřkové systémy, které ohrožují populární dovolenkové oblasti přívalovými dešti a záplavami. Kromě záplav hrozí škody vlivem nárazovitého větru, krup a může se vyskytnout i tornádo. Je také třeba být na pozoru před bahnotoky, které mohou být přívalovými dešti iniciovány.

V pondělí zasáhly bouře severní Španělsko, kde dokonce zemřela jedna osoba, když byla údajně vodou vytlačena z auta. Na četných videích bylo zaznamenáno, jak tekoucí voda unáší auta. Během úterý přívalové deště ohrožují jižní Francii a severní Itálii, a to zejména navečer a v noci. Ve Francii bude nejohroženější oblast od Toulouse k Marseille a Valence. V Itálii se pak lokální bouřky mohou nejčastěji objevit v oblastech kolem Milána, Bologně, Janova a Rimini.

Během noci na úterý a ve středu bude riziko narůstat v oblastech dále na východ. Bouřky postupně zasáhnou Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, ve středu pak ohrozí jižní Srbsko, severní Makedonii, severní Řecko a Bulharsko. Během čtvrtku až pátku mohou dorazit až do Rumunska či Istanbulu. 

 

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, https://www.ac

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK