Na Aljašce naměřili přes 32°C!

8.7.2019

Díky vlně veder naměřili ve městě Anchorage 32,2°C.

Na Aljašce naměřili přes 32°C!

Jaké počasí si představíte, když se řekne Aljaška? Většina z nás má asi z televize představu spíš zimní krajiny se spoustou sněhu a tuhými mrazy. Málokoho asi napadne Aljaška v létě, kdy se teploty mohou pohybovat nad nulou, a to velmi výrazně.

Právě nyní sužuje Aljašku vlna veder, která sem přinesla teploty ke 30°C. Tato epizoda začala 3. července a je důsledkem rozsáhlé stacionární tlakové výše, jejíž střed se nachází právě nad Aljaškou.

Rekordně vysokou teplotu zaznamenali v pobřežním městě Anchorage, kde 4. července naměřili 32,2°C! Anchorage má zeměpisnou šířku podobnou jako norské město Bergen, kde byla shodou okolností také naměřena jako nejvyšší teplota 32,2°C, a to v červenci 2018. Západní břehy Ameriky však na rozdíl od Evropy neotepluje Golfský proud, proto by zde klima mělo být celkově chladnější.

Je však třeba dodat, že se nejedná o nejvyšší teplotu naměřenou na Aljašce. Podobně vysoká teplota byla naměřena ve městě Juneau v roce 1975,  vnitrozemské Fairbanks zažilo v r. 1919 37,2°C a absolutním rekordem je teplota 37,8°C změřená v roce 1915 ve Fort Yukonu. Konec této vlny veder se očekává až s následujícím víkendem, je tedy možné, že Aljaška zaznamená letos ještě další rekordní teploty.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, https://www.ac

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK