Absolutní červnový rekord překonán!

26.6.2019

Na několika stanicích bylo dokonce překročeno 38 °C

Absolutní červnový rekord překonán!

Novým držitelem rekordu je stanice Doksany na Litoměřicku, kde se vzestup teploty zastavil až na extrémním čísle 38,9 °C. I když v červenci nebo srpnu jsme už zaznamenali i 40 °C, v červnu zatím tak vysoká teplota v Česku nikdy naměřena nebyla. O sedm desetin tak byl překonán původní rekord z Brna, datovaný k roku 2000.

Celkově bylo nejtepleji ve středních Čechách a dále k západu a severozápadu. A maxima nad 35 °C se nevyhnula ani místům ve středních nadmořských výškách - jednalo se například o Stříbro (36,7 °C) nebo Cheb (35,7 °C). Možná ještě zajímavější je údaj ze šumavské stanice Hliniště, kde v nadmořské výšce 800 m (!) se vzduch prohřál až na 34 °C. Úroveň 30 °C atakovala i známá mrazová kotlina Kvilda-Perla a to i přesto, že zde ráno bylo v souladu s její pověstí pouze 4 °C.

Příliv teplého vzduchu byl tak razantní, že rekordy pro daný den (26. červen) byly pokořeny na 91 %  stanic, které disponují alespoň 30-letou teplotní řadou. Lokalit, které přepisovaly maximum pro celý červen už bylo o poznání méně, jen asi čtvrtina z celkového počtu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK