Západní Evropu čeká extrémní vlna veder

25.6.2019

Teploty mohou překročit 40 °C, kde bude nejtepleji?

Západní Evropu čeká extrémní vlna veder

Vlna veder, ktrá začíná trápit Evropu zasáhne nejhůře Francii, Španělsko a některé části Německa a Itálie. Česko bude nejhoršího náporu horkého vzduchu ušetřeno, i tak očekáváme, že na řadě lokalit dosáhne teplota během středy 35 °C.

Saharský vzduch bude do západní Evropy pumpovat tlaková níže, která se bude udržovat západně od španělského pobřeží ve spolupráci s tlakovou výší nad severozápadní a střední Evropou. Mezi těmito útvary vznikne koridor, kterým se africký vzduch dostane daleko na sever. 

Nejvyšší teploty jsou očekávany od středy do pátku s tím, že úplně nejtepleji by mělo být během čtvrtka. V nejhůře zasažené centrální a jižní části Francie budou teploty lokálně dosahovat úrovně pravděpodobně slabě nad 40 °C, některé modely ale naznačují ještě vyšší teploty blížící se 45 °C. Blízko 40 °C se tepoty mohou pohybovat i v severovýchodním Španělsku a v severní Itálii.

Velmi nepříznivé podmínky se očekávají ve městech, kde působením tzv. městského tepelného ostrova budou teploty vysoké dlouho do noci. Značně teplo bude i na horách, například v Pyrenejích může být nad 30 °C i ve výškách kolem 1500 m n. m.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;severe-weather.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK