Ve středu překonáno 35 °C, na řadě míst byla i tropická noc

12.6.2019

Zesílený příliv velmi teplého vzduchu vytáhl teploty v Čechách až na 35 °C. Kde bylo nejtepleji?

Ve středu překonáno 35 °C, na řadě míst byla i tropická noc

Nejvyšší teplota byla dosažena zřejmě v Plzni-Bolevci, kde kulminovala krátce po 16 h na úrovni několik desetin stupně nad hranicí 35 °C. Údaje blízko této hranice reportovaly i další stanice ve středních Čechách, například Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Jen o málo chladněji bylo na Žatecku a Mostecku, i zde byla místa, kde teploměr ukázal více než 34 °C.

Je zajímavé, jak byla oblast s extrémními teplotami ohraničena - už na východě Polabí bylo "jen" kolem 31 °C nebo 32 °C. Na podobné nebo ještě nižší úrovni zůstaly maxima i v moravských a slezských nížinách.

Velmi teplo bylo i na hřebenech hor - kolem 24 °C bylo na šumavském vrcholu Plechý (1344 m n. m.), na Snežce se nebylo daleko k 19 °C. Výpravy do volného terénu v horách ale bohužel kvůli riziku bouřek nemůžeme doporučit, i když teploty jsou zde určitě příjemnější než v nížinách.

Tropický nebyl jen den, ale na řadě stanic byla zaznamenána i tropická noc, při které minimální teplota nepoklesne pod 20 °C. To už představuje velmi nepříjemné podmínky pro větrání a pro spánek. Často se jednalo o místa na závětrné straně (tj. v tomto případě SZ) hor - například Mořkov (okres Nový Jičín) nebo Hejnice (okres Liberec). Na obou těchto stanicích bylo noční minimum dokonce kolem 23 °C! Aby teplota zůstala tak vysoko je třeba stálý vítr - ve zmiňované Hejnici byly i v noci nárazy přes 10 m/s.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK