V pátek napršelo až 16 litrů na metr čtvereční

10.5.2019

Na většině území Česka v pátek pršelo, bouřky se vyskytovaly převážně na Moravě.

V pátek napršelo až 16 litrů na metr čtvereční

Ve vlhčím vzduchu proudícím do Česka na přední straně tlakové níže od severozápadu vznikalo během pátku velké množství přeháněk, díky kterým napršelo v podhůří Šumavy až 16 mm srážek za 24 h (údaj k 16:00 SELČ). Srážkově bohatší by měl být také víkend, přičemž nejvíce srážek je aktuálně očekáváno na jižní Moravě.

 Slibované víkendové ochlazení by mělo nakonec přijít až během neděle, přičemž na východě území by vyšší teploty mohly vydržet až do pondělního rána. Změna teplot by měla být výrazná – zatímco v sobotu mohou nejvyšší teploty v České republice přesáhnout 21°C, v neděli by mělo být o 6-8°C méně. V ojedinělých případech by se mohly v pondělí vyskytovat ranní mrazíky, zatím však takovou situaci spíše nepředpokládáme vzhledem k vysokému množství oblačnosti, které by se mělo nad Českem vyskytovat.

 Mimo zmiňovaných přeháněk se v Česku již během pátku vyskytovalo několik lokálních bouřek, např. v podhůří Orlických hor, na Olomoucku či jedna rozsáhlejší s výraznou bleskovou aktivitou na Opavsku, Karvinsku a Hlučínsku. Také v sobotu se mohou bouřky vyskytovat s největším rizikem na jižní Moravě kvůli vysokém teplotnímu kontrastu.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, blesky.bourky.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK