Fronta přinesla do Česka déšť

9.5.2019

Převážná většina Česka zažila během středeční noci a čtvrtka přeháňky či trvalý déšť.

Fronta přinesla do Česka déšť

Na okluzní frontě, která se nad Českou republiku začala nasouvat včera večer, přichází mírná změna počasí. Na většině území zapršelo, což alespoň mírně snížilo sucho, které Česko stále trápí.

Srážkové pásmo se nad jihozápadními Čechami začalo vytvářet již ve středu kolem třetí hodiny odpolední, výrazněji se v západních Čechách projevovalo přibližně od 18:00, kdy byly zaznamenány první srážky v Plzni. Kolem půlnoci se dešťové přeháňky objevovaly na většině Čech a v pět hodin ráno již byl intenzivní déšť pozorován nad většinou území Česka. V odpoledních hodinách ve středu byl už výraznější déšť zaznamenán pouze na východě území.

Podle odhadů ze srážkoměrů a radaru pršelo během posledních 24 hodin nejvíce v Krkonoších, u Vyškova a v podhůří Bílých Karpat, kde napadlo až 11 litrů na metr čtvereční. Naopak v západních Čechách pršelo výrazně méně a vyskytovala se dokonce i místa zcela beze srážek. Západně od osy České Budějovice – Praha – Liberec pak napadlo převážně mezi 5–8 litry na metr čtvereční, více srážek bylo přitom na Moravě.

Ani tam, kde nepršelo, však nemusí klesat na mysli, další déšť je v Česku očekáván již tento víkend v souvislosti s přechodem další studené fronty.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK