Spojené státy zasáhla tornáda i kroupy

7.5.2019

5 tornád, přes 100 míst s výskytem krup a nespočet hlášení o silném větru – takové byl výsledek na Velkých pláních v pondělí 6. května 2019.

Spojené státy zasáhla tornáda i kroupy

V jižní části Velkých plání je již od neděle v platnosti výstraha před extrémními jevy doprovázejícími bouřkovou činnost, a to zejména před kroupami a tornády. Území je kvůli rozsáhlé oblasti nízkého tlaku vzduchu nad západní částí USA a severním Mexikem pod vlivem jihozápadního proudění, které sem přináší teplý a vlhký vzduch z oblasti Mexického zálivu.

Zatímco v úterý byly bouřky doprovázející jevy spíše menší intenzity, v pondělí bylo hlášeno minimálně 5 tornád a 104 výskytů krup, z nichž největší dosahovaly velikosti míčků na stolní tenis (asi 7 cm). Mezi nejvíce zasažené státy patřil Kansas, Missouri, Oklahoma, Nové Mexiko a Colorado. Zajímavá situace nastala u města Dodge v Kansasu, kde bylo zachyceno pasoucí se stádo krav, které si vůbec nevšimlo blízkého tornáda (video zde: https://www.accuweather.com/en/videos/trending-now/co15rob4/saxkt8ji). V úterý byla situace klidnější s žádným zaznamenaným tornádem a pouze jediným výskytem krup.

Nejhorší situace se přitom očekává ve středu a ve čtvrtek, obyvatelé Velkých plání proto musí být stále na pozoru před možnou změnou počasí. Problémy přitom nezpůsobují pouze tornáda a kroupy, ale i samotné přívalové deště. Ty nyní zvedají hladinu Mississippi a zaplavují okolní farmy i města, zatím však nelze očekávat zlepšení.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, stormersite.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK