Česko zažilo další mrazivé ráno

6.5.2019

Teploty v severních, jižních a západních Čechách klesaly až k -7°C.

Česko zažilo další mrazivé ráno

Česko se po přechodu studené fronty ocitlo ve slabém hřebeni mezi dvěma tlakovými nížemi s centry nad jižní Skandinávií a Rumunskem. V důsledku toho se k nám i nadále nasouvá chladný severozápadní vzduch, což se výrazně projevilo na ranních pondělních teplotách.

Ranní teploty byly velmi nízké zejména v západních, severních a jižních Čechách, kde se v 6:00 pohybovaly do 0°C. Nejchladněji bylo pochopitelně v horských oblastech – na Horské Kvildě na Šumavě naměřili -5.3°C, ještě chladněji však bylo v Kořenově v Jizerských horách, kde teplota klesla k -7.5°C. Velmi chladno bylo také v Plzni (pod -1°C), lépe na tom byli v Českých Budějovicích s teplotami ke 4°C.

Ve východní části republiky bylo mnohem tepleji, teploty zde klesaly k nule pouze ve vyšších polohách, zatímco v údolích na středních a dolních tocích řek se teplota většinou pohybovala nad 3°C. Nejtepleji bylo na Ostravsku  (Ostrava, Poruba: 6.0°C) a nejvyšší teplota byla v šest ráno v Karviné, kde naměřili dokonce 6.2°C.

Postupné oteplování by mohlo začít již dnes odpoledne, a to zejména v jižních částech republiky, jelikož by k nám díky výraznějšímu hřebeni vysokého tlaku vzduchu měl začít proudit teplejší vzduch od jihozápadu. Na většině území by se oteplení mělo projevit během úterý a nejvyšší teploty očekáváme ve středu.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK