V Plzni první letní den, na Vysočině prachová bouře

24.4.2019

V Plzni teplota dosáhla 25,1°C, na Vysočině byl pozorován oblak prachu.

V Plzni první letní den, na Vysočině prachová bouře

Příliv suchého a velmi teplého vzduchu od jihovýchodu na zadní straně tlakové výše zvednul dnes teploty na většině území Čech nad 20°C. Nejvyšší teplota byla naměřena v Plzni, kde teplota odpoledne překročila 25°C. Čechy tak zažily první letní den v letošním roce, na Moravě však byly teploty nižší díky většímu množství oblačnosti a srážkám. Zítra by se maximální teploty mohly dostat ještě výše a to v celé ČR mimo horských oblastí.

Rozdíly však dnes byly patrné také v rychlosti větru. Vítr přesahoval 12 m/s jak na Moravě, tak na Vysočině, kde dokonce dosahoval 18 m/s. Není tedy divu, že zde vítr zvedal vyschlou půdu na  polích a ztěžoval viditelnost na silnicích. Tento jev byl však v Česku spíše ojedinělý, na rozdíl od Polska, kde kvůli písečným bouřím dnes došlo k několika dopravním nehodám.

Ve čtvrtek již bude vítr spíše slabý i na Vysočině a na Moravě. Situaci také zlepší páteční studená fronta od západu, která by měla přinést místy i přes 20 litrů na metr čtvereční, zejména však v Čechách.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK