Březen byl celosvětově druhý nejteplejší v historii

18.4.2019

V mnoha částech světa byl úplně rekordní, v Austrálii zakončila mimořádně horké léto

Březen byl celosvětově druhý nejteplejší v historii
Americká NOAA vydala vyhodnocení měsíce března z hlediska průběhu počasí na celém světě a vyšla z toho zajímavá informace - při porovnání se všemi předchozími březny byl ten letošní druhý nejteplejší. Počasí se tak po krátkém ochlazení v roce 2018 zřejmě vrací k překonávání rekordů, když současné druhé místo je nejspíš jen předzvěstí ještě teplejších příštích měsíců. Projevuje se totiž vliv teplé fáze Pacifické oscilace - jevu El Niňo. To je sice vcelku slabé, ale na popohnání teplot k rekordům to může stačit.

Vůbec nejteplejší březen v historii byl zaznamenán v Autrálii, kde zažili celé teplé léto. Město Rabbit Flat v Severním teritoriuu ohlásilo unikátní rekord - 115 dnů v řadě zde teplota překročila 39 °C! Toto předlouhé horké období začalo 1. prosince a skončilo až 25. března. Jen to ilustruje, jak jorké počasí zde vládlo v minulých měsících. Rekordně teplý březen zažilo i třeba Španělsko, centrální část Ruska a nebo Aljaška, která naměřila dokonce odchylku +8,8 °C od normálu, což je za celý měsíc opravdu extrémní!

Byly však i oblasti, kde byl březen docela chladný. Zejména Spojené státy Americké zažily teplotně značně podprůměrné počasí, v menší míře to platilo i o Argentině, Saudské Arábii nebo severní části Indie. Hned tři části světa byly postiženy poměrně rozsáhlými povodněmi - část USA kolem Missouri a Mississippi, dále také Brazílie a zejména Irán, kde ve druhé polovině března proběhly v tomto pouštěním státě mimořádně vydatné deště, které někde byly nejsilnější v dějinách země. V horách napadlo i hodně sněhu.

Březen byl tedy opravdu plný zajímavostí a extrémní počasí. 

 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK