Velké rozdíly mezi Čechami a Moravou

6.4.2019

Na Moravě a ve Slezsku napršelo k 10 litrům na metr čtvereční, v Čechách téměř nic.

Velké rozdíly mezi Čechami a Moravou

Tlakové pole nad Českou republikou dnes bylo ovlivněno brázdou nízkého tlaku vzduchu od jihozápadu, podél níž do Čech proudil teplejší a sušší vzduch od jihozápadu. Nad Moravou však ve vyšších vrstvách atmosféry ještě zůstává chladnější vzduch, což vedlo k značným rozdílům v počasí mezi západní a východní polovinou země.

Nejpatrnější byly tyto rozdíly ve srážkách. V Čechách bylo převážně sucho, avšak horské oblasti na severu, části Vysočiny, Morava a Slezsko získaly navíc až 10 litrů na čtvereční metr. Srážky začaly padat již v pátek večer a na většině Moravy vypadávaly během celé soboty. Kontrast ve srážkách se odrazil i v oblačnosti, zatažená obloha nad většinou Moravy se výrazně lišila od skoro jasné oblohy v Čechách.

To se pochopitelně projevilo i v teplotách. V Praze, Liberci i Plzni teploty odpoledne překročily 17°C, v Brně se však vyšplhaly pouze na 14°C a v Ostravě dosahovaly jen k 11°C. Rozdíly byly patrné také v horských oblastech – zatímco na Klínovci či Horské Kvildě denní maxima přesáhla 9°C a na Milešovce dokonce 17°C, na Lysé hoře změřili pouze 2,5°C. Zítra by se však již tyto rozdíly projevit neměly, nejvyšší denní teploty se mohou k 17°C vyšplhat na celém území a srážky by se měly vyskytovat jen zcela ojediněle.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK