V Alpách napadl více než metr sněhu za dva dny!

5.4.2019

Týká se to zejména pomezí Francie, Itálie a Švýcarska

V Alpách napadl více než metr sněhu za dva dny!
Vůbec nevadí, že už máme duben, tlaková níže propadlá do západní Evropy se postarala o velkolepý návrat zimy do vyšších horských poloh v západní polovině Alp. Velmi intenzivní sněžení během středy a čtvrtka přineslo až 80 cm sněhu za 24 hodin a přes 1 metr sněhu za 48 hodin a to do nadmořských výšem nad 2000 metrů nad mořem. Takto vysoké přívaly sněhu byly zaznamenány hlavně ve Francii a ve Švýcarsku, a to v příhraniční oblasti s Itálií. 

V oblasti bylo dočasně bez elektřiny až 50 tisíc domácností byl vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Ve vyšších polohách Alp je na určitých místech už více než 5 metrů sněhu. Tak velké přívaly nejsou v dubnu úplně obvyklé. Způsobila je tlaková níže, která se dostala do západní Evropy a nyní se posouvá k východu. S tím se i nyní v pátek sněžení přesunulo do východní poloviny Alp, tedy rakouských, ale zde už není tak intenzivní.

Současně se nyní v Alpách už otepluje a sníh v polohách kolem 2000 metrů začíná odtávat. Na povodně to naštěstí nevypadá - alpské řeky jsou na jarní tání připravené, mají velmi kapacitní koryta. Navíc s ohledem na velké výškové rozdíly se nestává, že by sníh odtával na velké ploše současně, tání se posouvá z nižších poloh do vyšších.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK