Další silné mrazy na severu Ameriky

8.2.2019

Arktický vzduch se znovu vydal na cestu k jihu

Další silné mrazy na severu Ameriky
Severní část USA a Kanada si po extrémně silných mrazech v minulém týdnu odpočinily jen na pár dní a nyní jsou už zase těžce zkoušeny rozmary počasí. Další várka arktického vzduchu pronikla do hlubokého amerického vnitrození ve čtvrtek. V noci na pátek klesly teploty ve větší části Kanady i přilehlé části USA k -35 °C, lokálně zase i pod -40 °C, v provincii Calgary až -44 °C. Mrazy se tak podobaly těm z minulého týdne. A nyní se posouvají k velkým městů na východním pobřeží Spojených států.

Na jih se mráz dostával ve velké síle ještě do střední části USA. V pátek ráno naměřili -5 °C i v texaském Dallasu. Ani tyhle mrazy ovčem neohrožují pohodové celoročně letní počasí na Floridě, kde stále denní teploty dosahují na 25 °C a i noční jsou vysoko nad nulou. Celkově je ale zima ve státech Severní Ameriky hodně povedená, tedy studená. Padá i hodně sněhu, zejména v tradiční oblasti jihovýchodně od Velkých jezer. Sníh ale vždy také pak rychle taje, neboť mrazy v USA dokáže teplé počasí vystřídat během několika hodin. 

Ačkoliv naše česká zima je letos vcelku obstojná s dostatkem sněhu, z hlediska tuhých mrazů nás na rozdíl od USA docela šetří. Sníh padá při teplotách nedaleko nuly, ale nezažili jsme úplně pořádný příliv arktického vzduchu z Ruska. Větší mrazy byly zaznamenány jen několik dní mezi 19. a 25. lednem, ale noční teploty nebyly tak nízké, jako to v lednu je možné. V Americe je naopak letos přílivů studeného vzduchu mimořádně hodně.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK