Mrazy udeřily, Šumava ohlásila -32,4 °C!

19.1.2019

Hluboko pod nulu klesají teploty po celé republice.

Mrazy udeřily, Šumava ohlásila -32,4 °C!
Zima v těchto dnech kalendářně vrcholí a na počasí je to znát. Po přílivu studeného vzduchu se v noci na sobotu téměř vyjasnilo, což umožnilo pokles teplot téměř na celém území pod -7 °C. V horských oblastech nebyly výjimkou ranní minima kolem -15 °C a nejstudenější mrazivé kotliny ohlásily v obou víkendových ránech ještě o dost nižší teploty. Pokles teplot byl výraznější tradičně v místech se sněhovou pokrývkou. V neděli na stanici Kvilda-Perla naměřili v neděli před svítáním dokonce až -32,4 °C! Mimo Šumavu bylo ještě naměřeno -25 °C v Rolavě, což je oblast Krušných hor. Pod -20 °C klesly teploty i na Jizerce na severu Čech.

Studená budou zcela nepochybně i další rána nejméně do poloviny příštího týdne. Obecně bude spíše méně oblačnosti, i když nejsou vyloučeny lokality s místní inverzí, což by trochu otupilo ostří lednových mrazů. Jinak by příští noci měly být teploty podobné těm uplynulým nocím na sobotu i neděli. Zatím do této doby leden moc velkou dávku mrazivého počasí nepřinesl, protože převažovalo velká oblačnost se spoustou sněžení a deště. Což nočním mrazům moc nesvědčí. 

Hluboké mrazy byly zaznamenány v celé střední Evropě, okolní země měly téměř totožné minimální teploty jako Česko. Mnohem studenější rána eviduje severní část Skancinávie, zejména na severu Švédska klesají teploty lokálně i pod -30 °C. Tam to ale není nic překvapivého. Našince by mohlo spíše zaujmout, že pod nulu klesají noční teploty i na druhé straně Evropy - ve středním Španělsku. Denní teploty pak nikde v Evropě nedosahují na 20 °C, obvykle však ani nepřekračují 15 °C ani ve Středomoří.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK