Na Lysé hoře leží už 224 cm sněhu!

Více než dva metry už mají i hřebeny Krkonoš.

Na Lysé hoře leží už 224 cm sněhu!
Tak sněhově bohatou zimu už české hory dlouho nepamatují! Už od konce minulého roku zde trvale a téměř bez ustání sneží, někdy i vydatně a ve vyšších nadmořskcýh výškách se teploty pohhybují stále pod nulou. Na hřebenech Krkonoš takl už leží více než dva metry sněhu! Nejvíc hlásí s 220 cm Labská Bouda, ale na dalších místech je prakticky stejně, výška sněhu se liší podle expozice terénu, kdy vítr z některých míst sníh vyfoukává, jinak naopak nafoukává. 

Ještě vyšší sněhovou pokrývku naměřili ve středu ráno meteorologové na Lysé hoře v Beskydech, celkem 224 cm! Zde je to ale záležitost nejvyšších vrcholu Beskyd. V nižších nadmořských výškách sice sněhu rychle ubývá, nicméně stále je ho na české poměry dost. Na Šumavě má Březník 186 cm, v Jeseníkách máme 163 cm na Šeráku. Podobně jsou na tom i další horské oblasti nad 1000 metrů nad mořem. V Jizerských horách leží dokonce i ve výškách okolo 800 metrů nad mořem ještě úžasných 140 cm sněhu. 

V srovnání s minulými lety se jedná o skutečně hodně bohatou nadílku, ale do absolutnáích sněhových rekordů ještě něco přece jen chybí. Historický rekord pro Česko je 491 cm na Lysé hoře v Beskydech v roce 1911. Z posledních desetiletí, kdy je měření už přesnější, máme 315 cm z Labské boudy v roce 1992. Tyhle rekordy jsou ale zaznamenávány většinou až v březnu, kdy množství sněhu na vrcholech hor kulminuje - za celou zimu obvykle postupně sníh přibývá. Aby byly více než dva metry už v polovině ledna, to je skutečně výjimečné i z dlouhodobého pohledu.

Pokud by sněhová forma zimě vydržela, budou mnohé absolutní historické rekordy v ohrožení. Nyní ale předpověď ukazuje, že si sněžení přece jen dá pauzu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK