Počasí trýzní Česko - sníh, vítr, náledí..

14.1.2019

Situace se také rychle mění

Počasí trýzní Česko - sníh, vítr, náledí..
Horské oblasti se už celou řadu dní potýkají se stálými přívaly nového a nového sněhu, poslední velká porce přišla během neděle. Teploty sice dost vyrostly, takže v nížinách sníh zmizel, ale v polohách nad 800 metrů zůstaly pod nulou a hustě sněžilo. To by ještě tak nevadilo, kdyby se nerozfoukal vítr. Ten způsobil zavátí silnic, k tomu se přidalo lámání větví stromů, někdy i větších. A celá řada silnic byla zablokována.  

A další problémy nastaly večer, když přešla studená fronta, za kterou se prudce ochladilo. Teploty rychle skočily z nadnulových hodnot do mrazů - a na některých místech bylo v tu dobu zrovna mokro, protože přes den se na frontě objevovaly srážky, i když sněhové, tak v nižších polohách odtávaly. A díky rychlému ochlazení se nestihla voda odpařit, a zmrzla. Zvlášť hodně se tento jev projevil v Pardubicích, kde naprosto zkolabovala doprava i přesto, že se jedná o město v rovině. 

Pokračujícím problémem je silný vítr, který vál poměrně silně během pondělí a po nočním uklidnění znovu zesílí během úterý, nejsilnější bude kolem poledne a potrvá do večera. V severovýchodní části republiky se současně objeví další sněžení, zejména opět na horách. V kombinaci sněhu a větru tak hrozí pokračování komplikací v dopravě. Teprve od středy se počasí - aspoň na nějakou dobu - konečně uklidní.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK