K výstrahou před sněžením se přidává hrozba náledí

9.1.2019

Nebezpečným jevům na silnicích se tedy řidiči nevyhnou v horách ani v nížinách.

K výstrahou před sněžením se přidává hrozba náledí

České republika si nyní prochází obdobím plným srážek, a to většinou srážek sněhových. Nemine dne, aby v něm nezasněžilo nebo nezapršelo, a sněhová pokrývka na horách proto úctyhodně roste. V nížinách je sice sněhu málo (případně žádný) a velké nebezpečí tedy nepředstavuje, ale ve vyšších polohách se mu komplikovat dopravu daří a ještě i chvíli dařit bude. Oficiální výstraha je zatím v platnosti do čtvrteční noci, ale je možné, že bude prodloužena.

Sjízdnost většiny silnic v horských oblastech je zhoršená a řidiči proto musí výrazně upravit rychlost jízdy, aby nedošlo k nehodě. Některé menší silnice mohou být dokonce zcela neprůjezdné! Nebezpečná je také snížená dohlednost v době padání srážek.

To, že v nížinách není tolik sněhu jako na horách, ještě ovšem neznamená, že je zde bezpečno! Tam, kde totiž sníh přes den částečně nebo úplně odtává, může přes noc docházet k zamrznutí vzniklé vody a následné tvorbě náledí! Povrchy pak budou díky němu kluzké, brzdná dráha automobilů delší a řidiči i chodci by proto měli zvýšit svou pozornost a nepohybovat se po zledovatělém povrchu tak rychle jako obvykle.

Náledí se bude logicky nejčetněji vyskytovat v nočních a ranních hodinách poté, co přes den roztálý sníh za nižších nočních teplot zmrzne. Ve čtvrtek ráno hrozí hlavně na Moravě a ve Slezsku, protože v Čechách nemusí v některých nížinách teploty přes noc klesnout pod nulu. V pátek ráno má naproti tomu větší pravděpodobnost v Čechách kvůli tomu, že na východě republiky bude mrazivo celý den a nový sníh proto ani odtávat nebude.

Ať už tedy budete v nížinách nebo v horách, buďte při vašich cestách stále opatrní a při plánování tras sledujte dopravní informace!

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK