Pozor na ledové klouzačky

11.12.2018

Nejčetněji hrozí v noci na středu, ojediněle se ale mohou vytvořit i v noci na čtvrtek, kdy pak mohou vydržet dlouho.

Pozor na ledové klouzačky

Úterní den je v České republice ve znamení srážek. Na horách jsou čistě sněhové, ale v nížinách se jedná o déšť se sněhem nebo i o déšť. Ať už ale padá cokoliv, podstatné je to, že silnice a chodníky jsou po těchto srážkách mokré a jsou proto určitou předzvěstí nepříjemných klouzaček.

Jestli ale voda na površích namrzne, není vůbec jisté. Teploty v noci z úterý na středu sice většinou budou pod nulou, ale výjimky se také najdou. Z náledí třeba nemusí mít příliš strach centrum Prahy, kde bývá v zimě v noci tepleji než kdekoliv jinde díky vlivu takzvaného městského tepelného ostrova. Jinde v nížinách bude vše záviset na lokálních podmínkách a na jednom konci mohou být teploty povrchu jiné než na druhém.

Ve středu přes den teploty v nížinách opět vystoupají mírně nad nulu a dostanou se pod ni zase až v noci na čtvrtek (tentokrát už bez výjimek). Ve středu ale bude srážek výrazně méně než v úterý a mokrých povrchů, které by mohly zamrzat, tedy nebude tolik. Tam, kde ale ve středu večer bude mokro, tam bude tvorba náledí nevyhnutelná! A v těchto oblastech pak může vydržet i relativně dlouho, protože zde teploty mohou zůstat pod bodem mrazu klidně až do neděle.

O nebezpečí náledí snad ani není potřeba se bavit, protože je naprosto zřejmá. Přesto ale připomeňme, že se po něm hůře pěšky chodí i jezdí autem a je tedy dobré vyrazit na jakoukoliv cestu dříve než obvykle, jelikož může trvat déle. Větší pozor je třeba dávat při řízení, kdy můžeme svojí chybou ohrozit i další.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK