Tajfun Kong-rey k Japonsku doputoval

5.10.2018

Drama v podobě velkých škod s sebou ale nenese.

Tajfun Kong-rey k Japonsku doputoval

Tajfun Kong-rey, o kterém jsem se zmiňovali již v pondělí, postupně doputoval až nad hladinu průplavu mezi Japonskem a Jižní Koreou. Během svojí cesty nejprve zesílil až na kategorii pět (dle klasifikace hurikánů – což je ale jen jiný lokální název pro tropické cyklóny, kterými jsou i tajfuny), ale při postupu k severu sílu ztrácel a do zmíněné lokace dorazil jako tajfun první kategorie.

V dalších dnech bude Kong-rey mířit Japonským mořem (obklopuje Japonsko ze západu) směrem na severovýchod. Jeho střed se sice pevnině vyhne a škody proto nebudou až tak velké, ale zejména na jižních ostrovech a v Koreji musejí místní počítat s intenzivním deštěm a silnějším větrem. Nejčastěji by mělo napršet kolem 50 mm vody, ale na návětřích hor mohou být srážkové úhrny i bohatě přes 100 mm.

Srážkové úhrny 50 mm se nám na první pohled nemusejí zdát jako až tak hrozné – vždyť u nás při letních bouřkách také obdobné množství vody zaznamenáme. Ale pozor! Tady se nemluví o 50 mm lokálně na jednom kopci, ale o 50 mm na výrazně větší ploše! Hrozí tedy bleskové povodně a sesuvy půdy, a to zejména na horách, kde bude pršet nejvíce.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK