Letošní léto bylo celoevropsky rekordně teplé

29.9.2018

Ostatní kontinenty se ale moc nepřidaly, celosvětově bylo na 5. místě

Letošní léto bylo celoevropsky rekordně teplé
Jak jsme už informovali, letošní léto se z hlediska teploty v Česku umístilo v historických tabulkách na sdíleném prvním místě společně s létem 2003. Nyní už víme, z celoevropského hlediska skončilo na prvním místě dokonce suverénně! Průměr byl překonán o 2,16 °C, což je mnohem víc než dosavadní rekord, jenž činil odchylku jen 1,90 °C od průměru. Léto tedy na všemi předchozími zvítězilo "na celé čáře". 

Obzvlášť rekordně teplé bylo léto v oblasti Baltského a Severního moře. Výrazně nadprůměrné bylo ovšem napříč celým kontinentem, bez výjimek. Tedy - ona by se jedna výjimka našla. Malá oblast na úplném východním kraji Evropy, u jižního Uralu v Rusku. Ač geograficky ještě Evropa, většina z nás tento region k Evropě už moc neřadí, jedná s o oblast poblíž Kazachstánu a kus Kazachstánu samotného... Tam bylo léto jen průměrné, nikoliv horké.

Evropa byla tahounem teplého počasí v tomto létě, v závěsu se přidal Přední východ a pak také Čína a Korejský polostrov, kde bylo léto taky rekordně teplé. Naopak chladné "léto", zažila Jižní Amerika, konkrétně především Argentina, Uruguay, Paraguay a Chile. Zde ovšem ve skutečnosti panovala zima, která přinesla teplotně výrazně podprůměrné počasí. Celosvětově pak letní sezóna, tedy období červen-srpen, přinesla páté nejteplejší léto v historii. Protože rekordně teplá léta byla v posledních letech, tak se dá říci, že z celosvětového pohledu bylo letní období spíš chladnější.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK