Na Řecko míří medikán

28.9.2018

Není tak silný jako hurikány, ale nebezpečí představuje

Na Řecko míří medikán
I ve Středozemním moři se může vytvořit tlaková níže, která připomíná hurikány známé z oblasti Karibiku. Přece jen moře není tak teplé jako Atlantický oceán u rovníku, takže jde o trochu slabší meteorologický jev. Právě v těchto dnech se tak stalo, v Lybijském moři, v oblasti ostrova Malta. Jedná se hlubokou tlakovou níži, která se nyní prohlubuje a vydává se na cestu do Řecka, odkud zamíří nad pomezí Turecka a Bulharska. To vše ještě během víkednu.

Předzvěstí pro Řeky se staly už nyní působící silné bouřky, které přejdou v trvalý déšť. Ten by měl nejvíce ovlivnit poloostrov Peloponéz, kde má v souhrnu spadnou až 200 mm srážek, není vyloučeno, že to bude lokálně i více. A to už je opravdu hodně, takže velké povodně jsou nasnadě. Současně povane i silný vítr až 130 km/hod., což je na řecké poměry hodně silný vítr. Srážky však mohou způsobit větší škody.  Týká se to i oblasti kolem Athén. Pršet bude na všech oblíbených řeckých ostrovech, ale ne v té nejsilnější podobě.

Hluboké tlakové níže se občas ve Středomoří objeví, díky teplé vodě jsou hodně nasáklé srážkami. Častěji směřují nad Balkán, odkud pak postupují do Maďarska a okolí. Nyní tedy bude trasa tohoto medikánu, jak se těmto jevům přezdívá, vedena přes Řecko do Černého moře. Nejčastější výskyt těchto hlubokých tlakových níží je od září do listopadu, takže z tohoto pohledu se jedná o výskyt v běžném období. Tenhle medikán je ale docela silný a na družicových snímcích se hodně podobá slabším hurikánům, známým z Karibiku.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK