Na východ USA míří silný hurikán

10.9.2018

Jmenuje se Florence a dorazí ve čtvrtek

Na východ USA míří silný hurikán
Letošní hurikánová sezona se dlouho vyvíjela v oblasti Karibiku a přiléhlé části amerického východního pobřeží poklidně, ale to už neplatí. V Atlantiku se vytvořil velmi silný hurikán, který dostal jméno Florence a nyní podle všech předpovědí míří k pobřeží USA, konkrétné států Severní a Jižní Karolína, s dopadem i ve Virginii. 

Hurikán dosáhla už na 4. stupeň síly z pětistupňové škály, a je tak už klasifikován jako velký hurikán. Na této síle se patrně udrží a v této podobě dorazí k americkým břehům nejspíše ve čtvrtek večer našeho (odpoledne amerického) času. Kvůli této hrozbě už byla nařízena evakuace milionu lidí. Příchod hurikánu je prakticky jistota, předpověď ještě může měnit jeho sílu a přesnou trajektorii. Mimo ohrožení tak zcela není ani Georgia. Silný vítr bude tradičně doprovázen vydatnými srážkami, jež mohou vyústit v povodně.

Navíc hned za Florence se vytvořil další hurikán Isaac, který je trochu slabší (nyní jen kategorie 1), což se ovšem může ještě změnit. Ten se pohybuje jižněji a dle modelových výpočtů by měl zamířit do Karibiku na zdejší ostrovy. A zasáhnou by je měl také ve čtvrtek odpoledne a večer. Do třetice se pak vytvořil ještě hurikán Helene, jenže je silnější (kategorie 2), avšak měl by dle předpovědi zůstat nad oceánem bez ohrožení obydelných oblastí.

Hurikánová sezona v první polovině září tradičně vrcholí, i když hrozba vzniku velkých hurikánů potrvá minimálně do konce října.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK