Konečně úleva! Po čtyřech týdnech horka!

10.8.2018

Páteční teploty v Čechách nepřekročily 25 °C a i zapršelo

Konečně úleva! Po čtyřech týdnech horka!
Zdánlivě nekonečná vlna horkého počasí konečně skončila. V pátek naše území přecházela studená fronta, který už v Čechách srazila teploty výrazně pod 25 °C, navíc po většinu dne převažovalo zataženo a občas i pršelo. Jaké příjemné osvěžení! Na Moravě ještě bylo vedro, i když už o něco slabší. Maxima kolem 30 °C však byla zahnána také večerním pásmem srážek postupujícím k východu. A v sobotu už tak na celém území nebudou teploty výrazně překračovat 25 °C!

Bohužel srážkové pásmo studené fronty nebylo moc silné a už vůbec ne kompaktní. Někde nepršelo vůbec, někde jen málo. A pouze vybrané lokality se dočkaly výraznějšího deště, například ve čtvrtek na části Šumavy a v pátek večer v oblasti okresu Jeseník a zejména v příhraničí se Slovenskem. Na naprosté většině území ale nebylo sucho zažehnáno ani omylem! Ochlazení je fajn, ale půda i řeky žízní dál...

Bylo to vskutku horké období, čtyři týdny v kuse se teploty dostávaly do blízkosti tropických 30 °C, a v posledních deseti dnech už tuto hodnotu neustále překračovaly. Horko tak postupně kulminovalo a ukázkově vyvrcholilo v poslední den veder, čtvrtek byl vůbec nejteplejším dnem roku. O to překvapivější bylo, že ji neukončily extrémně silné bouřky. Krajina byla tak suchá, že bouřky neměly z čeho nabírat vlhkost. Krajina tak tu studenou frontu doslova vysušila. 

Bylo tohle horko nejsilnější v historii Česka? To je těžké říci a je to spíš hra čísel. Absolutní hodnoty nejvyšší nebyly, maximum činilo rovných 38 °C, kdežto v minulosti jsme v Česku naměřili i čtyřicítky. Výjimečná byla trvanlivost horkých dní, tedy těch s maximy nad 30 °C, ovšem ta byla zase srovnatelná se srpnem 2015. Nejzajímavější je asi to, že 28 dní maxima překračovala stále 27 °C. To už je však trochu účelová statistika. Jestli bude letošní léto nakonec rekordně teplé, o tom pak rozhodne až zbytek srpna.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK