Rozpálený čtvrteční den schladí bouřky

20.6.2018

Doprovázeny budou silným větrem, který bude pokračovat i v pátek.

Rozpálený čtvrteční den schladí bouřky

Klidné počasí posledních dní pomalu končí a za dveřmi jsou další letní bouřky. Přinese je k nám ve čtvrtek výrazná studená fronta, která se bude táhnout přes celou střední Evropu a postupovat bude ze západu na východ.

Než ale dorazí déšť, blesky a silný vítr, budeme se muset popasovat s vysokými teplotami. Před průchodem fronty k nám totiž bude proudit teplý vzduch z jihu, který zapříčiní, že se teploty ve čtvrtek přes den budou šplhat na 17 až 31 °C, na jihu Moravy dokonce až 33 °C! Při takových teplotách bude vhodné vyvarovat se vysoké fyzické námahy a v odpoledních hodinách raději i pobytu venku a nutné bude zvýšit konzumaci neslazených nápojů bez alkoholu či kofeinu.

Bouřky by se pak měly začít objevovat na západě či severozápadě České republiky kolem poledne nebo v brzkém odpoledni a šířit se budou směrem na východ. Modely ty nejsilnější predikují na východě, kde pro jejich vznik bude dostatek energie v podobě vysokých teplot a kde mohou srážkové úhrny lokálně přesáhnout i 50 mm. Do těchto oblastí by ale měly bouřky dorazit spíše až večer.

Bouřky budou doprovázeny silnými nárazy větru (maximálně 25 m/s) a silnější vítr pak bude přetrvávat ještě i do pátku s tím, že na noc výrazněji zeslábne. Ve čtvrtek čekáme jeho rychlosti kolem 4 až 8 m/s a v pátek kolem 3 až 7 m/s. Nárazy větru mohou být ale i mimo oblasti bouřek kolem 15 m/s.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK