Výrazné projevy počasí na jihu Evropy

10.3.2018

Přinese je sem tlaková níže Yulia nacházející se v Atlantiku západně od Pyrenejského poloostrova.

Výrazné projevy počasí na jihu Evropy

V Atlantickém oceánu se v nedávných dnech výrazně prohlubovala tlaková níže, jež dostala název Yulia. Momentálně se nachází asi 1000 km západně od Pyrenejského poloostrova a tlak v jejím středu dosahuje 970 hPa! Pohybovat se  bude směrem na severovýchod mezi Británii a Francii, kde postupně ztratí na své mohutnosti, ale do té doby se stihne na velké části Evropy výrazně projevit.

Největší hrozby přinese Yulia na západ Španělska a Portugalska, kde se očekává silný vítr o rychlostech kolem 85 km/h (24 m/s) a na pobřežích vysoké vlny dosahující výšek 7 až 8 metrů, v extrémních případech až 14 metrů!

Dále se tlaková níže výrazně projeví na severu Itálie, kudy bude procházet od ní se odvíjející studená fronta. Ta přinese bouřky a silný déšť. Tuto frontu pak v pondělí pocítíme také my v podobě trvalého (a místy i vydatného) deště, který zasáhne celé území České republiky.

Yulia má na svědomí rovněž příliv velmi teplého vzduchu do střední Evropy, který se sem kolem ní dostává z jihu. Díky tomu zažijeme teplou neděli s teplotami nejspíš i přes 15 °C, což už jsou teploty typické spíše pro začátek května.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK