Úterní ráno přineslo mrazy pod -20 °C

7.2.2018

Významné teplotní rekordy ale lámány nebyly.

Úterní ráno přineslo mrazy pod -20 °C

Jak bylo předpovídáno, noc z pondělí na úterý byla za letošní rok skutečně tou zatím nejchladnější. Minimální teplota v průměru přes celou republiku činila -8,1 °C, přičemž ale byly patrné velké územní rozdíly. Na většině území bylo tepleji (-4 až -8 °C), ale velmi chladný severovýchod s teplotami i hluboko pod -10 °C způsobil snížení celorepublikového průměru. Z krajů byl nejchladnější Moravskoslezský, kde se minima pohybovala kolem -12 °C.

Vůbec nejnižší teplotu zaznamenala stanice Kořenov-Jizerka-rašeliniště ležící v Libereckém kraji, a to -25,5 °C. Pro tuto stanici to byla doposud nejnižší naměřená hodnota pro 6. únor, ale je nutné poznamenat, že je zatím v provozu teprve 5 let a nezažila třeba ani mrazivý 6. únor 2012, kdy bylo na podobných místech i pod -30 °C. Na stanicích měřících déle (30 let a více) rekordy zaznamenávány nebyly.

Na závěr poznamenejme, že tyto mrazy byly poměrně dobře předpovězené a bylo tedy možné se na ně připravit. Připomeňme, že byla předpovídána minima -5 až -9 °C, na severovýchodě četně pod -10 °C a lokálně pod -12 °C.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK