Teplotně extrémní přelom roku zažily pevniny celého severu planety

13.1.2018

Evropa a sever Asie jsou extrémně teplé, Amerika většinou extrémně studená.

Teplotně extrémní přelom roku zažily pevniny celého severu planety

Že bylo poslední období v České republice nestandardně teplé, všichni dobře víme. A kdo čte pravidelně naše zprávy, tak ví, že Amerika naproti tomu zaznamenává extrémní mrazy (viz například zde). Obecně se však extrémy vyskytují na pevninách celé severní části naší planety a mapa odchylek od normálu září výraznými barvami.

Světová meteorologická organizace (WMO = World Mereorological Organization) analyzovala teplotní odchylky za období od 26. prosince 2017 do 6. ledna 2018 oproti normálu 1981 – 2010. Jižní polokoule a oceány vesměs vykazují poměrně malé odchylky, ale zmíněné oblasti na severu se od normálu liší až o 17 °C, a to na obě strany!

Mezi extrémně teplé regiony patří Evropa, sever Asie (Rusko), západ Spojených států, Mexiko, Aljaška a severovýchodní cíp Kanady (pobřeží Labradorského moře a zálivu Svatého Vavřince). Extrémní mrazy naproti tomu panují ve zbytku Severní Ameriky a v Grónsku.

Jak dlouho se tento stav ještě udrží, je samozřejmě otázkou. Konkrétně v České republice momentálně očekáváme obrat ke klasické zimě a teploty alespoň někdy celodenně pod bodem mrazu.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; WMO

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK