Silvestr je mimořádně teplý, v nížinách až 13 °C!

31.12.2017

Ale historie přinesla i teplejší konce roku

Silvestr je mimořádně teplý, v nížinách až 13 °C!
Rok 2017 se loučí mimořádně teplým počasím, které bylo sice dlouho dopředu avizováno, ale nakonec jsou teploty ještě o něco vyšší než se čekalo. Maxima totiž po poledni vystoupila až na 13 °C, konkrétně bylo naměřeno 13,6 °C ve Strakonicích, 13,4 °C v Dyjákovicích, 13,2 °C v Kuchařovicích (obojí na Znojemsku), dále na stanici Tuhaň na Mělnicku a rovných 13 °C v pražském Klementinu. Obecně tepleji bylo v Čechách, na Moravě pak jen právě na úplném jihu mezi Znojemskem a Břeclavskem, jinde na Moravě teploty zaostávají, často se pohybují do 8 °C, což je však také pěkné na konec roku.

Vysokým teplotám pomáhá i to, že po přechodu frontálního systému se hlavně v Čech kolem poledne vyjasnilo, a sluneční paprsky přispěly k oteplení. Rekordně vysoké teploty jsou zaznamenávány jen někde, většinou tam, kde se neměřilo už v roce 1925. Tehdejší Silvestr byl totiž ještě teplejší, v Praze Klementinu bylo tehdy naměřeno dnes nedostižných 14,9 °C. Většina stanic ovšem v té době ještě nefungovala, proto bylo dnes zaznamenáno už několik desítek teplotních rekordů. 

Noc na Nový rok bude také hodně teplá, podle modelů se teploty budou pohybovat kolem +8 °C i během půlnočních oslav, byť některé lokality, kde se vyjasní a uklidní vítr, mohou být podstatně chladnější. Nad ránem se pak v západní části Čech může objevit i slabší déšť. Další dny přinesou podstatně nižší teploty do 10 °C, na lednové poměry ovšem stále nadprůměrné.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK