Atlantik zažil sedmou nejsilnější hurikánovou sezónu!

5.12.2017

Vyskytlo se při ní 10 hurikánů.

Atlantik zažil sedmou nejsilnější hurikánovou sezónu!

Posledním listopadovým dnem skončila pro Atlantický oceán hurikánová sezóna, která oficiálně odstartovala už 1. června. A už před jejím počátkem varovala NOAA, že by ta letošní měla být poměrně silná. A tato předpověď se zcela očividně naplnila!

Během roku 2017 bylo v Atlantiku zaznamenáno 17 pojmenovaných tropických bouří, z nichž se 10 vyvinulo v hurikány a 6 dokonce ve velmi silné hurikány spadající do kategorií 3 až 5. Podle indexu celkové energie vytvořené v hurikánech (je dán kombinací intenzity a dobou trvání jednotlivých hurikánů) se tato sezóna řadí na 7. místo od roku 1851, což je rok, ze kterého máme první statistiky!

Mezi nejsilnější tropické cyklóny patřily hurikány Harvey (Texas), Irma (Karibik a jihovýchod USA) a Maria (Karibik, Portoriko). Harvey byl navíc po dlouhém odpočinku od roku 2005 prvním velkým hurikánem, který udeřil na USA.

Je třeba vyzdvihnout, že se během tohoto bouřlivého období předpovědnímu centru NOAA velmi dobře dařilo odhadovat trasy jednotlivých hurikánů. U těch tří nejvýznamnějších byly předpovědi dokonce o 25 % lepší než průměrně. Tyto spolehlivé a včasné prognózy tedy zabránili velkému počtu úmrtí v důsledku těchto živelných katastrof.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK