Na Azory míří hurikán Ophelia

12.10.2017

Škod jako v Americe se ale bát nemusíme.

Na Azory míří hurikán Ophelia

V Atlantiku se vyvinul další hurikán (Ophelia), ale tentokrát se tak stalo v jeho východní části. Do stádia hurikánu zesílil ve středu večer a v současné době se nachází lehce přes 1000 km jihozápadně od Azorských ostrovů.

V nadcházejících dnech bude Ophelia postupovat směrem k severovýchodu, přičemž bude ještě zesilovat. K Azorům se dostane během soboty a konkrétně na ostrovy Sao Miguel a Santa Maria nejspíš přinese prudký vítr o rychlostech kolem 18 m/s s nárazy dokonce 20 až 30 m/s. V této oblasti je rovněž třeba počítat se silnějšími srážkami, ale takové škody, jaké způsobily silné deště doprovázející hurikány v Americe, rozhodně nečekáme.

Během dalšího postupu na sever, kde je teplota vody (a tedy i celková energie dostupná pro vývoj hurikánu) nižší, bude Ophelia slábnout. Je ovšem pravděpodobné, že ještě v podobě tropické bouře zasáhne Irsko, kam rovněž přinese na poměry tohoto území extrémní projevy počasí.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK