Hurikán Maria se podle modelů Floridě vyhne

21.9.2017

Bahamy ale zasáhne s relativně velkou silou.

Hurikán Maria se podle modelů Floridě vyhne

Hurikán Maria, který svou drahou zpočátku kopíroval ničivou Irmu, nakonec Floridu nezasáhne. Momentálně se nachází v blízkosti Dominikánské republiky a již nyní se postupně stáčí k severu. Během pátku bude ovlivňovat Bahamy a poté už bude putovat pouze otevřeným mořem bez obydlených oblastí.

Škody však Maria páchá a ještě páchat bude. Silný déšť spojený se záplavami přinesla do Portorika a Dominikánské republiky a podobný osud nyní čeká Turks a Caicos (území Velké Británie jihovýchodně od Bahamských ostrovů) a jižní Bahamy, kde hrozí srážkové úhrny až 400 mm. Zbytek Baham už nejspíš potká jenom déšť s úhrny do 200 mm.

Hurikán nyní spadá do kategorie 3 a vítr dosahuje rychlostí až 185 km/h. Vítr o síle odpovídající hurikánu (alespoň 119 km/h) se však vyskytuje i ve vzdálenostech 95 km od středu hurikánu. A pozor: Maria může v nadcházejících hodinách mírně zesílit, i když návrat kategorie 5, kterého už během svého postupu dosahovala, neočekáváme.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK